Meet the Staff and Governors

 

Ryan O’Hearn – Headteacher
Clare Hawkins – Deputy Headteacher / Curriculum Lead

Aimee Matthews – Business Manager
Karen Archer – Senior Admin Assistant                                                                                                                                                Dawn Belcher – Senior Admin Assistant

Katie Townhill – Year 3 Learning and Progresss Leader / PHSE Subject Leader / SCITT Mentor
Rachel Parsons – Year 3 Teacher (0.6) / R.E. Subject Leader
Nicky Griffiths – Year 3 Teacher (0.4)
Ellie Seddon – Year 3 Teacher

Luke Tickner – Year 4 Learning and Progress Leader / Pupil Wellbeing Leader / Residentials / School Visits
Heather Pundsack – Year 4 Class Teacher (0.8) / Geography Subject Leader
Hollie Callaway – Year 4 Teacher/D.T Subject Leader

Terri Gawthorpe –  Year 5 Learning and Progress Leader / Mathematics Subject Leader
Michael Banham – Year 5 Teacher / Computing Subject Leader
James Evison – Year 5 Teacher

Silas Bingley – Year 6 Learning and Progress Leader/History Subject Leader
Vicky Davies – Year 6 Class Teacher / Key Stage 2 Leader / Inclusion Leader
Ellis Timms – Year 6 Teacher / English Subject Leader

Muriel Henderson  – PPA Teacher (0.6) / Science Subject Leader
Natalie Thwaites – PPA Teacher
Ingrid Blake – PPA Teacher
Sarah Robinson (0.6) – SENDCo

Wendy Bradford – LSA / Lunchtime Supervisor
Jo Brown – LSA / ELSA
Alison Carpenter – LSA / ELSA / FIEPS / Child & Family Support Worker
Neil Connolly LSA / Sports Coach
Vicki Cook – LSA / Lunchtime Supervisor
Gemma Godden – LSA / Lunchtime Supervisor
Anne Langford – LSA
Helen Morant-LSA
Rachel Kitcher – LSA
Kerry Martin – LSA / Librarian
Karen Matkowski – LSA / Lunchtime Supervisor
Justine Seymour – LSA
Melanie Smith – LSA
Linda Spencer – LSA
Carly Wheeler-Bailey – LSA
Debbie Smith – LSA / Lunchtime Supervisor                                                                                                                                   Holly Sirhan – LSA                                                                                                                                                                          Jenni Carpenter – LSA / Lunchtime Supervisor                                                                                                                                Mel Cranston – LSA

Student Teacher – Emma Newman

Mick Butcher – Site Manager

Sylvia Veater – Senior Lunchtime Supervisor
Sarah Gearing – Lunchtime Supervisor                                                                                                                                            Amy Othen – Lunchtime Supervisor

Michelle Brightwell – Pippins Play Leader
Nikita Arnold – Pippins Play Worker
Gemma Godden – Pippins Play Worker
Alice Bound –  Pippins Play Worker

Mel Beesley – Kitchen Staff Supervisor / Pippins Play Worker
Jody Cooper – Kitchen Staff / Pippins Play Worker

 

Following reconstitution of the Governing Body changes have been made to the categories and numbers of governors in line with National requirements.

Members of the Governing Body

  • Ryan O’Hearn – Headteacher
  • Kate Dench – Chair of Governors – Co-opted
  • Jeremy Hughes – Vice Chair – Co-opted
  • Mark Banks – Parent
  • Paul Phillips – Co-opted
  • Terri Burns – Local Authority
  • Dominic Cunliffe – Co-opted
  • Alison Carpenter – Staff
  • Melanie Williams – Co-opted
  • Tamsin Sillars – Co-opted
  • Aimee Matthews – Clerk

Governors are often at the school and can be contacted via the School Office.