Meet the Staff

Deborah Johnson – Headteacher
Clare Hawkins – Deputy Headteacher / Curriculum Lead
Tamsin Hindley – Deputy Headteacher / Year 3 Teacher (0.4) / English Subject Leader

Aimee Matthews – Senior Administration Officer
Debs Batchelor – Administration Officer
Karen Archer – Senior Administration Assistant
Joanne Taylor – Administration Assistant

Silas Bingley – Year 3 Learning and Progress Leader / More Able Child Leader
David Simmonds – Year 3 Teacher / Design Technology Subject Leader
Rachel Parsons – Year 3 Teacher (0.6) / R.E. Subject Leader

Luke Tickner – Year 4 Learning and Progress Leader – PE /Sports and Outdoor Activities Subject Leader
Heather Pundsack – Year 4 Teacher (0.8) / Geography Subject Leader
Muriel Henderson  – Year 4 Teacher / Science Subject Leader

Katie Townhill – Year 5 Learning and Progress Leader / PHSE Subject Leader
Michael Banham – Year 5 Teacher / Computing Subject Leader
Hollie Callaway – Year 5 Teacher

Vicky Davies – Year 6 Learning and Progress Leader (0.8) / Pupil Premium Leader
Terri Gawthorpe –  Year 6 Teacher / Mathematics Subject Leader
Ellis Timms – Year 6 Teacher

Di Malicki – Cover Teacher (0.4) / Spanish Subject Leader
Sue Hemsworth – Cover Teacher (0.4)
Sarah Robinson – SENDCO
Christopher Chapman – Music Teacher

Wendy Bradford – LSA/ Lunchtime Supervisor
Alison Carpenter – LSA / ELSA / FIEPS / Child & Family Support Worker
Charlotte Clotworthy – LSA
Neil Connolly LSA / Sports Coach
Gemma Godden – LSA / Lunchtime Supervisor
Anne Langford – LSA
Helen Morant-LSA
Nicky Griffiths – HLTA
Rachel Kitcher – LSA
Kerry Martin – LSA/Librarian
Karen Matkowski – LSA / Lunchtime Supervisor
Melanie Smith – LSA
Carly Wheeler-Bailey – LSA
Jade Harrison – LSA / Lunchtime Supervisor
Justine Seymour – LSA / Lunchtime Supervisor

Student Teacher – Ellie Seddon
Student Teacher – Nikki Wood

Mick Butcher – Site Manager

Sylvia Veater – Senior Lunchtime Supervisor
Sarah Gearing – Lunchtime Supervisor
Debbie Smith – Lunchtime Supervisor
Linda Spencer – Lunchtime Supervisor/Pippins Play Worker

Michelle Brightwell – Pippins Play Leader
Tracey Chainey – Pippins Deputy Play Leader
June Hayles – Pippins Play Worker
Nikita Arnold – Pippins Play Worker

Sam Gilbank – Kitchen Staff Supervisor
Mel Beesley – Kitchen Staff
Diane Kemp – Kitchen Staff
Jody Cooper – Kitchen Staff
Sharon Rolfe – Kitchen Staff

Sue Marshall – Crossing Patrol Staff